REKLAMA
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna będą miały ogromny wpływ nie tylko na bilans energetyczny budynku, ale i jakość życia domowników. Fot. Velux

Budujemy dom energooszczędny. Co warto wiedzieć?

  • Autor: Wojciech Napora
  • 13 cze 2018 07:45
REKLAMA

5. Izolacja.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, kluczowe jest zastosowanie właściwej termoizolacji budynku celem maksymalnego ograniczenia strat ciepła. Tylko wtedy pozostałe rozwiązania energooszczędne będą spełniały swoją rolę w odpowiedni sposób, a użytkownik odczuje korzyść finansową podczas eksploatacji budynku. Jak wynika z badania „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” wśród rozwiązań energooszczędnych obecnych w polskich domach najpopularniejsza jest wełna skalna (28 proc.). Ocieplając budynek wełną skalną, możemy liczyć nawet na pięciokrotny zwrot z inwestycji w ciągu 20 lat. Jest to kwestia niezwykle ważna już na etapie projektu, a następnie budowy, bowiem ewentualna wymiana materiału izolacyjnego wiąże się z wysokim wydatkiem i licznymi niedogodnościami. Warto podkreślić, że wełna skalna jest materiałem niepalnym, a także zapewnia doskonałą izolację akustyczną, dzięki czemu wpływa korzystnie na komfort mieszkańców.

6. Okna.

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone będą miały ogromny wpływ nie tylko na bilans energetyczny budynku, ale i jakość życia domowników. Są elementem montowanym na długi czas, dlatego warto zdecydować się na okna, które zapewnią komfort na lata. Dodatkowo są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego - od północy warto stosować produkty o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej, natomiast od strony południowej zazwyczaj dodatni bilans energetyczny osiągają okna ze standardowym energooszczędnym oszkleniem. W domu energooszczędnym sprawdzą się okna trzyszybowe, które skutecznie ochronią przed chłodem i stratami ciepła. Okna fasadowe zamawia się na wymiar po wykonaniu ścian, gdy mamy już gotowe otwory okienne, czas oczekiwania może być długi. Natomiast okna dachowe mają standardowe rozmiary i kupuje się je od ręki w składzie budowlanym, najczęściej wraz z całą konstrukcją dachu i materiałami pokryciowymi.

7. Źródło ciepła.

Decydując się na dom energooszczędny, czeka nas jeszcze jedna ważna decyzja – wybór źródła ciepła. W przypadku domu, który jest właściwie zaizolowany, sprawdzi się pompa ciepła. Decyzję o jej instalacji najlepiej podjąć na etapie projektu. Jak to działa? Pompy wykorzystują energię słoneczną zmagazynowaną w środowisku naturalnym, a następnie za pomocą sprężarki „pompują” niskotemperaturową energię do wydajnego ogrzewania domu i wody. Nie wymagają składowania paliwa, a także pracują, nie wytwarzając jakichkolwiek zanieczyszczeń. Wśród nowoczesnych systemów ogrzewania warto wymienić ogrzewanie elektryczne (brak konieczności pomieszczenia na składowanie opału, czysta energia, można zoptymalizować koszty). Niezależnie od zastosowanego źródła ciepła, należy zadbać o odpowiednią regulację temperatury.

8. Rekuperator.

Decydując się na wentylację mechaniczną, warto postawić na kompleksowe rozwiązanie, które łączy wentylację z odzyskiem ciepła od powietrza wywiewanego z pomieszczeń. To energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, znacznie podwyższające komfort przebywania w pomieszczeniach. W naszym klimacie korzystanie z rekuperacji najlepiej sprawdzi się w zimie. Popularne są również systemy hybrydowe, które umożliwiają używanie rekuperacji zimą, zaś latem korzystanie z naturalnej wentylacji grawitacyjnej i otwierania okien. Konstrukcja, zastosowane materiały do budowy i izolacji fundamentów, ścian, dachu, energooszczędne okna i efektywny system grzewczy są podstawowymi elementami wpływającymi na bilans energetyczny budynku. Przemyślana inwestycja będzie pozytywnie odczuwana przez kilkadziesiąt następnych lat. To szczególnie ważne w kontekście wyników badania, w którym prawie połowa Polaków planujących budowę domu zadeklarowała, że najważniejszą dla nich kwestią jest koszt późniejszej eksploatacji (48 proc.).


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!