REKLAMA
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna będą miały ogromny wpływ nie tylko na bilans energetyczny budynku, ale i jakość życia domowników. Fot. Velux

Budujemy dom energooszczędny. Co warto wiedzieć?

  • Autor: Wojciech Napora
  • 13 cze 2018 07:45
REKLAMA

Komentarz Tomasza Kwiatkowskiego, eksperta kampanii "Nie trać energii" z firmy Rockwool 

Budując dom energooszczędny, należy pamiętać o wszystkich elementach wpływających na bilans energetyczny budynku, a co za tym idzie – na koszty jego eksploatacji. Zasadnicze kryterium klasyfikacji budynku jako energooszczędnego to zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, wyrażone w kilowatogodzinach na metr kwadratowy na rok (kWh/m2/rok). Współczynnik zapotrzebowania na energię budynku tradycyjnego wynosi więcej niż 40 kWh/m2/rok , budynek niskoenergetyczny (energooszczędny) to budynek, którego zapotrzebowanie na energię jest mniejsze lub równe 40, ale większe niż 15 kWh/m2/rok. Świadomy wybór poszczególnych materiałów pozwoli również cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem całej rodziny.

Komentarz Roberta Janiaka, eksperta kampanii "Nie trać energii" z firmy H+H

Aby oczekiwania związane z budową domu energooszczędnego zostały spełnione, należy podkreślić, że inwestor już na etapie projektu powinien zaplanować zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą zminimalizować koszty eksploatacji w kolejnych latach. Niezwykle ważna jest edukacja w zakresie budownictwa energooszczędnego, które wciąż jest postrzegane jako trudniejsze niż budownictwo tradycyjne. Tymczasem ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo jak typowe, standardowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej. Jedynym wymagającym elementem jest świadomość inwestorów i kompleksowe podejście.

Czytaj także: Nowoczesny dom otoczony lasem.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!