REKLAMA
Lokalizacja (a przede wszystkim bliskie sąsiedztwo lasu) była przemyślanym wyborem inwestorów. Fot. Inter Arch Architekci

Lokalizacja (a przede wszystkim bliskie sąsiedztwo lasu) była przemyślanym wyborem inwestorów. Fot. Inter Arch Architekci

Kamienny dom, wtopiony w otulinę Puszczy Kampinoskiej

  • Autor: Wojciech Napora
  • 09 maj 2018 08:00
REKLAMA

Inwestorzy chętnie przystali na innowacyjne pomysły architektów, ale nie chcieli rezygnować z tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Zewnętrzne ściany budynku pokryto więc szarym łupkiem, nadając bryle budynku nowoczesny i jednocześnie dość majestatyczny wygląd. Dla przełamania wrażenia masywności, wszystkie przeszklenia postanowiono wykończyć drewnem.

Co ważne, dom na skraju Kampinosu został zaprojektowany tak, by zminimalizować powodowane zużycie energii. Zastosowano w nim rozwiązania w postaci pompy ciepła, kolektorów słonecznych wbudowanych w stolarkę okienną czy ogniw fotowoltanicznych.

Przestrzeń z potencjałem

Mocnymi punktami projektu są rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Przeszklenia w strefie wejścia i na antresoli tworzą wrażenie rozbicia bryły budynku na dwie części. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia stanowią jedną otwartą przestrzeń, zaprojektowaną jednak w sposób, który pozwala na czytelne wyodrębnienie poszczególnych funkcji. Znajdująca się w pokoju dziennym ściana kominkowa, w połączeniu z wielką przeszkloną ścianą z widokiem na Puszczę, kreuje w tym wnętrzu atmosferę spokoju i wyciszenia. Widoczna z pokoju dziennego antresola to przestrzeń rekreacyjna, w której można oglądać filmy, czytać książki, grać w planszówki. Łączy się ona bezpośrednio ze strefą pokoi dzieci spełniając również funkcję pokoju zabaw.

Także inne pomieszczenia w tym domu mają charakter wielofunkcyjny, np. gabinet łatwo zamienić w pracownię rzeźbiarską pana domu.

Na terenie działki otaczającej dom przewidziano miejsce na zewnętrzny basen. Jego konstrukcja, dzięki zagłębieniu całości w terenie oraz obsypaniu ścian i dachu gruntem, nie zakłóca widoku z budynku na otaczający go las.

Całkowita powierzchnia domu wynosi: 424 m kw.

Projekt jest w trakcie realizacji.

Czytaj także: Nowoczesne domy z Polski. 


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!