REKLAMA
Krzysztof Horała, prezes zarządu w firmie Hörmann, mówi jakimi parametrami powinny wyróżniać się drzwi wejściowe, takie jak ThermoCarbon, a przeznaczone do domów energooszczędnych. Fot. Hörmann

Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego

  • Autor: Redakcja ryneklazienek.pl
  • 30 cze 2018 16:19
REKLAMA

Zgodnie z przepisami izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych w domu energooszczędnym  w standardzie NF40 nie może być gorsza niż 1,3 W/(m2K). W roku 2021 tyle wynosił będzie dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi wejściowych w każdym budynku. Większość drzwi firmy Hörmann nie tylko od dawna spełnia już te warunki, ale nawet znacznie je przewyższa.

Najlepsze – ThermoCarbon – z płytą blatu  o grubości 100 mm – prawie dwukrotnie przekraczają poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych i osiągają UD nawet 0,47 W/(m2K).

Funkcję przegrody termicznej pełni tu profil ramy skrzydła wykonany z kompozytu karbonu i włókna szklanego. Istotna jednak jest nie tylko grubość i konstrukcja skrzydła, ale także odpowiednie ościeżnice o dużym oporze cieplnym. Najwięcej ciepła ucieka bowiem właśnie przez ościeżnice i ich połączenie ze skrzydłem drzwi.

Czytaj także: Wymagające docieplenie balkonów i tarasów

 

Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli skrzydło jest bardzo grube, trudno o wysoką izolacyjność cieplną. Bardzo dobre są aluminiowe ościeżnice z przegrodą termiczną wypełnioną pianką poliuretanową, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej.

Duże znaczenie mają też uszczelki i odpowiednie usytuowane ich w kilku płaszczyznach. Drzwi ThermoCarbon, a także inne aluminiowe drzwi firmy Hörmann – ThermoSafe o współczynniku UD nawet 0,8 W/(m2K), jak i stalowe drzwi Thermo65 o UD nawet 0,87 W/(m2K), mają potrójną płaszczyznę uszczelnienia.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!