REKLAMA
Wybór odpowiedniej mocy uwarunkowany jest typem przewodu, jego lokalizacją oraz rodzajem układu sterowania (praca ręczna, termostat, regulator z czujnikiem wilgotności i temperatury). Fot. Luxbud

Dobieramy moc grzewczą systemy przeciwoblodzeniowego

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 05 cze 2018 00:12 (aktualizacja: 06 cze 2018 10:06)
REKLAMA

W celu doboru mocy elementów grzejnych dla tych zastosowań należy wziąć pod uwagę wymaganą gęstość mocy rzędu 300 W na 1 m2 ogrzewanej powierzchni oraz bezpieczeństwo pracy elementu grzejnego.

Moc grzewcza 300 W/m2 stosowana na obszarach, dla których zewnętrzna temperatura obliczeniowa wynosi -20°C, jest sprawdzona w praktyce jako wystarczająca do rozpuszczenia śniegu i lodu. Jednak powinniśmy brać pod uwagę również czynniki chłodzące, takie jak np. występujące silne wiatry, wysokość nad poziomem morza, narażenie systemu cieplnego na chłodzenie od spodu (na rampach, mostach itp.).

Czytaj także: Wybieramy system przeciwoblodzeniowy

W takich przypadkach moc układu powinna się zwiększyć o 50 W/m2. Zmniejszanie wartości mocy daje pozorne oszczędności w zużyciu energii – system o mniejszej mocy dłużej pracuje lub – w skrajnych przypadkach – nie jest w stanie rozmrozić podjazdu. Rozwiązaniem ograniczającym zapotrzebowanie na moc grzejną jest ograniczenie ogrzewanych powierzchni, np. zamiast ogrzewania całego podjazdu – ogrzanie torów pod koła, ogrzewanie tylko części schodów, zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!