REKLAMA
W Polsce wciąż najpopularniejszą metodą wykończenia podłogi jest lakierowanie. Z czego to wynika? Lakier zapewnia trwałą ochronę parkietu, tworząc powłokę odporną do pewnego stopnia na obciążenia mechaniczne i chemiczne, co jest zdecydowaną zaletą tego rozwiązania. Jest też łatwy w codziennej pielęgnacji. Fot. Tikkurila

Ekspert mówi, na co należy zwrócić uwagę przy doborze lakieru do podłóg

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 19 cze 2018 11:03 (aktualizacja: 19 cze 2018 11:08)
REKLAMA

W Polsce wciąż najpopularniejszą metodą wykończenia podłogi jest lakierowanie. Z czego to wynika? Lakier zapewnia trwałą ochronę parkietu, tworząc powłokę odporną do pewnego stopnia na obciążenia mechaniczne i chemiczne, co jest zdecydowaną zaletą tego rozwiązania. Jest też łatwy w codziennej pielęgnacji.

Lakier taki jak np. Tikkurila Parketti Ässä nie wymaga warstwy podkładowej, a jako produkt wodorozcieńczalny jest bardziej przyjazny dla zdrowia i środowiska niż rozpuszczalnikowy i nie ma uciążliwego zapachu. Dostępny jest w wersji bezbarwnej, co pozwoli utrzymać naturalną barwę drewna. Jeśli zależy nam na zmianie koloru, wystarczy najpierw użyć bejcę, a na nią nanieść lakier nawierzchniowy. Wówczas uzyskamy podłogę wytrzymałą, ale i kolorystycznie dopasowaną do domowej aranżacji.

Czytaj także: Najpopularniejsze sposoby zabezpieczania parkietów

W sytuacji gdy wytrzymałość mechaniczna nie jest tak kluczowa, można postawić na olejowanie, które też ma wielu zwolenników. Przewagą oleju jest to, że wnika w drewno i pomaga podkreślić jego naturalny rysunek. Wprawdzie uważa się, że podłoga olejowana może częściej się brudzić niż lakierowana, przez co wymaga większego zaangażowania w pielęgnację. Oleje polecamy do drewna twardego.


SŁOWA KLUCZOWE