REKLAMA
Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Elektronarzędzia i maszyny niezbędne do prac parkieciarskich

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 03 lip 2018 13:32 (aktualizacja: 03 lip 2018 14:03)

Choć wiele zależy od rodzaju podłoża, na którym będzie układana posadzka, jak również jakości samego drewna, równie ważne są wiedza i doświadczenie osoby wykonującej roboty parkieciarskie oraz odpowiedni dobór narzędzi. Nie bez znaczenia jest również stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej, która zadba o bezpieczeństwo i komfort pracy wykonawcy.

Kryteria wyboru

Parametry pozwalające na precyzyjną pracę elektronarzędziem to jeden z kluczowych warunków zakupu. W mniejszym stopniu przy wyborze, rolę odgrywa również cena. Istotne znaczenie mają opinie o urządzeniu, publikowane w magazynach branżowych i profesjonalnych portalach internetowych. Podejmując decyzję o wyborze elektronarzędzi, fachowcy często decydują się na rozwiązania systemowe i maszyny wielofunkcyjne, które zapewniają im wykonanie większej ilości prac jednym narzędziem.

W przypadku elektronarzędzi, wykorzystywanych przy pracach parkieciarskich bardzo ważna jest ich funkcjonalność. Dotyczy to zwłaszcza drogich urządzeń, inwestując w które wykonawca może skorzystać z dodatkowych jego funkcji. Ważna jest także opcja przetestowania elektronarzędzia przed zakupem – taką możliwość dają już niektórzy czołowi producenci. Nie bez znaczenia jest również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz dostępność części zamiennych.

Każdy producent lub dystrybutor elektronarzędzi oraz osprzętu udostępnia odpowiednie informacje dotyczące zarówno przeznaczenia, jak i parametrów pracy narzędzi i osprzętu – warto się z nimi dokładnie zapoznać. Narzędzia i osprzęt powinny być sprawne i najwyższej jakości co zapewni komfort i bezpieczeństwo pracy.

W przypadku prac parkieciarskich istotnym elementem jest stosowanie systemów odpylających, np.: odkurzaczy przemysłowych z filtrami klasy M, pozwalają one na odciąg i filtrowanie pyłu, który może być szkodliwy dla zdrowia. Aby ustrzec się błędów podczas pracy elektronarzędziami należy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP oraz stosować się do instrukcji obsługi urządzeń.

Precyzyjne cięcie

W segmencie urządzeń do cięcia drewna wiele się w ostatnich latach zmienia. Powstają narzędzia, którymi fachowiec może wykonywać różnego rodzaju cięcia – kątowe, poprzeczne czy wzdłużne. Pilarki coraz częściej łączą w sobie możliwości kilku urządzeń. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu kilku rodzajów maszyn.

Parkieciarz, który musi wykonać wzór, potrzebuje głównie urządzenia do cięcia poprzecznego, kątowego i wzdłużnego. Warto więc jest zapoznać się dokładnie z bogatą ofertą producentów elektronarzędzi do obróbki drewna, aby jak najlepiej dopasować zakres ich zastosowań do specyfiki wykonywanych robót parkieciarskich. Znaleźć w niej można pilarki stołowe o różnej mocy nominalnej (od 1100 do ponad 4000 W), różnej średnicy piły tarczowej i różnej prędkości cięcia. Pilarki różnią się też między sobą kątem odchylenia od pionu (piły tarczowej) i maksymalną głębokością cięcia.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!