REKLAMA
Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Elektronarzędzia i maszyny niezbędne do prac parkieciarskich

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 03 lip 2018 13:32 (aktualizacja: 03 lip 2018 14:03)
REKLAMA

Parkieciarz mający dokonać zakupu pilarki powinien zwrócić uwagę na te cechy elektronarzędzia, które zapewnią precyzję cięcia oraz zminimalizują ryzyko powstawania efektu wyrwy w obrabianych materiałach. Warto także zwrócić uwagę na powtarzalność cięcia. Wiąże się ona z dokładnością i prawidłowością działania blokady obrabianego materiału. Wykonawca powinien sprawdzić, czy będzie mógł wielokrotnie powtórzyć cięcie do tego samego kąta bez konieczności częstej kalibracji urządzenia. Ważne jest też zwrócenie uwagi na prędkość obrotową urządzenia i ilość zębów w pile tarczowej. Przy dużej prędkości obrotowej większa ilość zębów sprawia, że cięcie jest precyzyjniejsze.

Pamiętajmy, że czołowi producenci elektronarzędzi posiadają w swojej ofercie olbrzymią ich ilość, pozwalającą na dokonanie indywidualnego wyboru, uwzględniającego nie tylko możliwości, ale także i cenę, co ma niebagatelne znaczenie. Parkieciarz kompletując sprzęt powinien zaopatrzyć się w piłę ze skrętnymi tarczami i stabilną płytą, umożliwiającą precyzyjne ustawianie przykładnic. Dzięki ustawieniu lewych i prawych krawędzi można ciąć dokładne ukosy, bez straty materiału. Taka piła posiada zmienną ilość obrotów. Tego typu urządzenie znajduje zastosowanie przy cięciu paneli, belek drewnianych, aluminium, tworzywa sztucznego, parkietu i laminatu. Zwróćmy też uwagę na masę urządzenia, zastosowane uchwyty, możliwości bezpiecznego zapakowania – to znacznie ułatwi transport maszyny na plac budowy.

Cześć urządzeń do cięcia ma też zamontowany laser, który ułatwia precyzyjne cięcie pod skosem. Przyjrzyjmy się systemowi montażu tarcz – większość jest mocowana za pomocą szybkozłączki, co zapewnia ich łatwą wymianę. W wielu przypadkach, jeśli istnieje taka potrzeba, pilarkę można wzbogacić o takie dodatkowe akcesoria, jak: składana podstawa, dzięki której można ją szybko przekształcić w piłę stołową, suwana prowadnica, stół do frezowania z możliwością zastosowania frezarki górnowrzecionowej.

Bardzo użytecznym narzędziem będzie również podcinarka do drzwi i ościeżnic. Pozwala ona dokładnie podciąć ościeżnicę, drzwi, wpuszczone w ścianę listwy cokołowe. Dzięki niej możemy podłogę podprowadzić aż do ściany – pod boazerią.

Dobry szlif

Drewno jako materiał wykończeniowy wymaga szczególnej obróbki. Jedną z ważniejszych czynności wykonywaną podczas układania posadzki jest jej szlifowanie, potocznie nazywane cyklinowaniem. Szlifierki walcowe są dzisiaj bardzo popularne. Posiadają je w swoje ofercie wszyscy liczący się producenci na rynku. Są to maszyny bardzo poręczne, pomimo że osiągają wagę nawet do 90 kg. „Cykliniarki” walcowe charakteryzuje duża moc silnika – do 1800 W, obroty walca do 3000 obr./min. Używa się do nich taśm o wymiarach 480 mm lub 550x200 mm.

Najbardziej zaawansowanymi technicznie i wydajnymi są szlifierki taśmowe. Stosuje się w nich taśmy bezkońcowe, obracające się na dwóch wałkach: szlifierskim i napinającym. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność taśmy szlifierskiej. Tego typu szlifierki cechuje ponadto: możliwość regulacji i docisku taśmy szlifującej, niekiedy wybór szybkości obrotów walca. Maszyny te posiadają najczęściej moc: 1800-2900 W, liczbę obrotów: 1900-2400 obr./min, wagę 60-90 kg, funkcję szybkiego demontażu ułatwiającą transportowanie.

Te maszyny polecane są parkieciarzom posiadającym już określoną wiedzę i doświadczenie. Niesprawny operator może poczynić na szlifowanej posadzce nieodwracalne szkody. Wszystkie współczesne szlifierki charakteryzują się tym, że posiadają własny system odsysania pyłów – stąd też nazywa się je bezpyłowymi. Dobra szlifierka powinna mieć właściwie wypośrodkowaną proporcję w rozdziale mocy przeznaczonej na szlif i odsysanie. W przeciwnym wypadku, urządzenie będzie wykazywać mniejszą agresywność szlifu lub niską skuteczność odpylania.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!