REKLAMA
Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Do szlifowania międzywarstwowego możemy zastosować tarczę z własnym napędem. Fot. Janser

Elektronarzędzia i maszyny niezbędne do prac parkieciarskich

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 03 lip 2018 13:32 (aktualizacja: 03 lip 2018 14:03)
REKLAMA

Z kolei szlifowanie miejsc trudnodostępnych, np. pod grzejnikami, a także schodów, przeprowadzamy przy pomocy szlifierek krawędziowych zwanych także kątówkami. Ze względu na przeznaczenie czy długość ramienia będą się one różnić między sobą. W pełni profesjonalna firma parkieciarska powinna dysponować osobną maszyną do szlifowania schodów, inną – do wykończeń w narożnikach i pod grzejnikami. Alternatywą jest zaopatrzenie się w szlifierkę krawędziową z możliwością stosowania wymiennej końcówki – krótkiej lub długiej. Szlifierki krawędziowe (schodowe) cechuje duża ilość obrotów 2500-4300 obr./min, waga: 8-21 kg, długość ramienia szlifującego 45-270 mm. Stosujemy do nich krążki szlifierskie o średnicy 150-180 mm mocowane na rzep lub przykręcane do tarczy.

Uzupełnieniem w/w urządzeń parkieciarskich są szlifierki powierzchniowe oraz ręczne szlifierki do narożników. Dobra szlifierka charakteryzuje się pracą nie wymagającą dużego wysiłku, posiada regulację obrotów oraz miękki rozruch oraz zabezpieczenie przeciążeniowe.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

O bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim w czasie cięcia drewna. Podczas prac trzeba pamiętać o stabilnym zamocowaniu ciętego elementu na płaszczyźnie roboczej narzędzia, ponieważ może on w sposób niekontrolowany i z dużą prędkością zostać wyrwany spod tarczy pilarskiej. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich tarcz pilarskich z zalecaną ilością zębów i odpowiednim ich kształcie w zależności od obrabianego materiału.

Podczas prac elektronarzędziami należy stosować się do zaleceń producentów, wykorzystując dostępne zabezpieczenia takie jak osłony tarcz i innych elementów ruchomych. Dodatkowo należy pamiętać o okularach ochronnych. Większość narzędzi jest wyposażona w dodatkowe przyłącza pozwalające na podłączenie odkurzaczy przemysłowych, które zabezpieczają przed nadmiernym zapyleniem oraz dbają o porządek na stanowisku pracy.

Niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy, jak również zdrowia parkieciarz jest stosowanie dobrej jakości odzieży roboczej. Pod tym kątem wyróżnia się oferta firmy Snickers Workwear, która w najnowszej linii nakolanników zastosowała zaawansowany technologicznie materiał D3O, który doskonale amortyzuje wstrząsy i chroni przed uderzeniami i skutecznie chroni kolan podczas pracy. Z kolei w kurtkach i butach wykorzystywany jest Gore-tex, aktualnie najlepszy materiał pod względem wodoodporności i oddychalności.

W spodniach roboczych stosowany jest materiał Cordura – niezwykle trwały, wytrzymały i odporny na brud, doskonale wzmacniający kieszenie, rękawy i nogawki na kolanach. W rękawicach i butach dobrze sprawdza się Hipora – nieprzemakalna i oddychająca membrana. Poron XRD, to z kolei elastyczna i lekka pianka, która amortyzuje wstrząsy, a jednocześnie przez lata zachowuje swoją sprężystość.

Czytaj także: Czym powinny wyróżniać się wejściowe drzwi do domu energooszczędnego


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!