REKLAMA
Budynek składa się z 12 modułów i ma 4 kondygnacje – na każdym piętrze są po trzy moduły. W budynku zastosowano nowe technologie – są trzy różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu oraz trzy rodzaje podłóg na gruncie. Znajdzie się tam też pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Fot. Unibep

Unihouse buduje pierwszy testowy zeroenergetyczny budynek na Podlasiu

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 27 lip 2018 10:52 (aktualizacja: 27 lip 2018 10:53)
REKLAMA

Budynek składa się z 12 modułów i ma 4 kondygnacje – na każdym piętrze są po trzy moduły. W budynku zastosowano nowe technologie – są trzy różne rodzaje ścian zewnętrznych, trzy rodzaje dachu oraz trzy rodzaje podłóg na gruncie. Znajdzie się tam też pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Jest to prototypowy, z niskim zużyciem energii budynek mieszkalny wielorodzinny, który powstaje ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich. Budynek będzie poddawany przeróżnym testom, aby pomóc w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których będą budowane budynki wielorodzinne zeroenergetyczne – mówi Marta Nazarczuk, kierownik działu badań i rozwoju Unihouse.

Modułowy i zeroenergetyczny

W ramach współpracy z Politechniką Białostocką zaraz po montażu budynku zostanie wykonane badanie konstrukcji na obciążenie poziome w celu sprawdzenia, jakie siły działają na poszczególne moduły

W przyszłości budynek zostanie poddany różnym badaniom wykonanym za pomocą sprzętu zakupionego w ramach projektu unijnego – badania akustyczne, szczelności, osiadania, odkształceń, a do tego we wszystkich przegrodach zewnętrznych są umieszczone czujniki temperatury i wilgotności w celu sprawdzenia zachowania się ścian pod względem hydrotermicznym w warunkach rzeczywistych.

Montaż budynku wyglądał spektakularnie, nic dziwnego, że przyciągnął sporą grupę widzów. Moduły, jeden po drugim, za pomocą dźwigu zostały ustawione w cztery kondygnacje. Cała operacja trwała kilka godzin.

Jest to nasz pierwszy budynek modułowy realizowany w Bielsku Podlaskim. Do tej pory budowaliśmy głównie w Norwegii. Dziś była okazja zobaczyć, jak budujemy z modułów, które od lat wykonujemy w naszej fabryce – powiedział Marcin Gołębiewski, kierownik budowy, dyrektor ds. realizacji Unihouse.

Unijne dofinansowanie na zeroenergetyczne budowanie

Przypomnijmy, że 10 sierpnia 2017 r. przedstawiciele firmy Unibep i członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego podpisali umowę na realizację tego projektu badawczo-rozwojowego.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pomoże w opracowaniu, a następnie wdrożeniu do produkcji w Fabryce Domów Unihouse w Bielsku Podlaskim modułów, z których są budowane budynki wielorodzinne. Kilkupiętrowe bloki zrealizowane dzięki takim modułom będą zeroenergetyczne – będą w stanie produkować energię ze źródeł odnawialnych. Prace badawczo-rozwojowe dotyczą przede wszystkim stworzenia nowych rozwiązań w zakresie izolacji i akustyki domów, a także poprawy ich parametrów cieplnych i wilgotnościowych.

Dzięki budowie prototypowego budynku będzie można sprawdzić, czy opracowane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne sprawdzają się w warunkach rzeczywistych, a następnie je udoskonalać.

Całkowita wartość projektu to prawie 4,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP wynosi 2,4 mln zł. Jego realizacja ma się zakończyć w listopadzie 2019 roku.

Czytaj także: Trwała hydroizolacja fundamentu na lata


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!