REKLAMA
Panel

Panel "W domu jak w biurze, w biurze jak w domu" odbył się w ramach III Forum Dobrego Designu.

W biurze jak w domu, w domu jak w biurze. III Forum Dobrego Designu

  • Autor: Wojciech Napora
  • 10 gru 2015 14:28
REKLAMA

Przestrzeń pracy coraz częściej projektowana jest jak wnętrza naszych domów – wygodnie i kreatywnie. Czy zatem w przyszłości praca stanie się naszym drugim domem? Z drugiej strony, coraz częściej prace zabieramy do domów – czy w przyszłości zatrze się granica pomiędzy przestrzenią prywatną a przestrzenią pracy? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się podczas III Forum Dobrego Designu.

W trakcie panelu "W biurze jak w domu, w domu jak w biurze" uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania, jak dziś pracujemy, jak wygląda nasza przestrzeń pracy i jak ją urządzamy. Jak zwykle przy tego typu dyskusjach poruszono wiele innych wątków.

Piotr Wełniak, architekt, projektant i rzeźbiarz, moderator panelu, rozpoczął panel od pytania: w jaki sposób rozwój technologii przyczynił się do mobilności miejsc pracy? Jak z rozwojem technologii zmienia się strefa pracy?

Rozwój technologii zmienił strukturę pracy. Coraz częściej pracujemy zdalnie. Widać także, że chcemy, aby strefa pracy jak najbardziej przypominała dom. Ta granica coraz bardziej się zaciera. Rozwój technologii wpłynął również na sposób i jakość naszej pracy. Dzięki internetowi możemy pracować z ludźmi, którzy są bardzo oddaleni. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Można nawet mówić o globalnym rozwoju rynku pracy – powiedział Bogusław Barnaś, architekt, projektant, nauczyciel akademicki.

O zacieraniu się granic biuro-dom mówiła Katarzyna Zalass, współwłaścicielka jednego z pierwszych coworkingów w Polsce.

Często mamy do czynienia z całkowitym zatarciem granicy między pracą a domem. Bywa tak, że człowiek kończy pracę o 3 nad ranem i nie wie czy jest jeszcze w pracy czy już w domu.

O wyborze miejsca pracy mówił Jan Sukiennik, architekt, właściciel pracowni projektowej 307kilo.

Wybór miejsca pracy zależy także od rodzaju pracy, którą wykonuję. Gdy akurat robię coś wymagającego skupienia staram się izolować i znaleźć jak najbardziej ciche i samotne miejsce. Gdy moje zajęcie wymaga kontaktu z innymi ludźmi, nie ma problemu, żeby pracować w kawiarni czy innym tego typu miejscu.

Prawdą jest, że praca indywidualna wymaga innych przestrzeni niż praca zespołowa – dodał Piotr Wełniak.

Generalizując, można pracować wszędzie. Moim zdaniem w interesie każdego właściciela sklepu, kawiarni czy innego tego typu miejsca jest to, by przebywali w nim ludzie. Jak najwięcej ludzi – podsumował Jan Sukiennik.

Widać wyraźnie, nawet na przykładzie zgromadzonych tu osób, że rośnie tendencja do pracy w domu. Jak zatem producenci mebli biurowych reagują na te dane? – zapytał moderator.

Pomimo tego, że te przestrzenie (biurowa i domowa) się przenikają, nas jako producenta obowiązują przepisy. Przepisy dotyczące przestrzeni biurowych są dużo bardziej restrykcyjne niż te odnoszące się do wyposażenia domu. Pomimo tego możemy stwierdzić, że na rynku jest coraz więcej „udomowionych” mebli biurowych, które do niedawna postrzegane były jako dość sztywne i formalne. Warto jednak pamiętać, że są one o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia – odpowiedziała Aleksandra Krawsz, marketing & PR manager, Kinnarps Polska.

Taką zmianą, która się dzieje na rynku mebli biurowych jest to, że uwalniają się one od technologii. Żywotność mebli jest dłuższa niż technologii – wtrącił Mikołaj Wierszyłłowski, założyciel studia projektowego Pracownia Wierszyłłowski i Projektanci.

To prawda. Kiedyś głębokość biurek była ściśle związana z rozmiarami monitora komputerowego – jeszcze tego kineskopowego. Oczywiście technologia nadal ma wpływ na formę, ale już nie w takim stopniu jak dawniej – podsumowała Aleksandra Krawsz.

O projektowaniu przestrzeni biurowej mówiła Paulina Jaskólska, leasing negotiator, Skanska Commercial Development Europe.

Projektując nowoczesne biura skupiamy się na potrzebach ludzi, którzy tam pracują. Każda firma indywidualnie podchodzi do aranżacji przestrzeni biurowych i to ludzie są tu głównymi inicjatorami. Myślę, że punktem wyjścia przy projektowaniu przestrzeni biurowych jest to, żeby pracownikom było w nich dobrze, żeby chcieli do nich przychodzić. Na przykładzie naszej firmy widzę, że przestrzeń biurowa w znacznym stopniu stała się domowa.

III Forum Dobrego Designu odbyło się 9 grudnia w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

 Fot. Piotr Waniorek


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!