REKLAMA
Ciszę, podobnie jak zdrowie, na ogół zaczynamy cenić dopiero wówczas gdy ją stracimy. Fot. MS więcej niż OKNA

Ciszę, podobnie jak zdrowie, na ogół zaczynamy cenić dopiero wówczas gdy ją stracimy. Fot. MS więcej niż OKNA

"Ciche" okna

  • Autor: Wojciech Napora
  • 12 cze 2018 19:00
REKLAMA

Szukając okien chroniących przed hałasem warto również zwrócić uwagę na szybę. To od niej bowiem w dużej mierze zależy izolacyjność stolarki (choć należy pamiętać, że izolacyjność pakietu szybowego nie jest tożsama z izolacyjnością całego okna). Znaczenie ma tu wiele zmiennych – liczba szyb w pakiecie, a także ich grubość. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o to, by mieć jak najwięcej jak najgrubszych tafli. Badania dowiodły że najskuteczniej tłumią dźwięki te pakiety, w których zastosowano szyby o zróżnicowanej, ściśle określonej grubości.

Jeszcze skuteczniejsze w tłumieniu hałasu są laminowane szyby akustyczne MS więcej niż OKNA (dostępne opcjonalnie). Podwyższoną izolacyjność zapewnia ich specyficzna budowa – dwie tafle o grubości 3 lub 4 milimetrów są sklejone jedną lub kilkoma warstwami specjalnej folii PVB, która znacząco utrudnia przenikanie dźwięków. Jak potwierdzają badania, zastosowanie szyb zespolonych z folią akustyczną w produktach MS pozwala na podwyższenie izolacyjności akustycznej całego okna ze standardowych 35 dB do nawet 46 dB.

Niebagatelną rolę odgrywa również profesjonalny montaż okien. Niepoprawne zamocowanie stolarki, nawet tej wyróżniającej się świetnymi parametrami RW, obniży jej izolacyjność akustyczną i narazi nas na hałas. 

 Czytaj także: Energooszczędne okna.

 


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!