REKLAMA
Maciej Sempiński pierwszy dom opracował i wdrożył na własne potrzeby. Zamieszkuje w nim i co dnia wykonuje próby i pomiary, tak by następne obiekty były jeszcze lepsze. Aby przedstawić jak wykorzystuje styropian, zaprosił przedstawicieli FS Arbet do obejrzenia inwestycji na samym jej początku. Fot. FS Arbet

Maciej Sempiński pierwszy dom opracował i wdrożył na własne potrzeby. Zamieszkuje w nim i co dnia wykonuje próby i pomiary, tak by następne obiekty były jeszcze lepsze. Aby przedstawić jak wykorzystuje styropian, zaprosił przedstawicieli FS Arbet do obejrzenia inwestycji na samym jej początku. Fot. FS Arbet

Ekspert podpowiada jak zbudować dom "prawdziwie pasywny" i tani

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 17 maj 2017 16:01
REKLAMA

Maciej Sempiński pierwszy dom opracował i wdrożył na własne potrzeby. Zamieszkuje w nim i co dnia wykonuje próby i pomiary, tak by następne obiekty były jeszcze lepsze. Aby przedstawić jak wykorzystuje styropian, zaprosił przedstawicieli FS Arbet do obejrzenia inwestycji na samym jej początku.

Budowa jeszcze nie jest nawet na etapie "dziury" w ziemi.

Nie będzie tradycyjnych „dziur w ziemi”. Dom wcale nie musi mieć tradycyjnych fundamentów, mam na to o wiele, wiele... lepsze rozwiązanie.

Obok działki jest staw, czy nie ma ryzyka że grunt będzie zbyt mokry?

Jak widać po wysokości wody w płytkim wykopie – nie będzie zbyt mokry, ale nawet gdyby był poziom wody wyższy, to nie przeszkadza pozyskiwać ciepła dla budynku. Mam tu zdjęcia z poprzedniej budowy, proszę się przyjrzeć – widać na nich, że dom tej konstrukcji, również ten, który tu wybudujemy, nie posiada tradycyjnych fundamentów, a jedynie płytę fundamentową. Nie trzeba osuszać gruntu, ani wykonywać skomplikowanych prac. Płyta fundamentowa, na której posadowiony został dom, jest odpowiednio ocieplona styropianem.

Styropian prowadzonych przez Pana inwestycji przygotowywała za każdym razem Fabryka FS Arbet?

Gdy opracowywałem koncepcję budowy szukałem „styropianu który wiele potrafi”. Tym pojęciem określałem na własny użytek styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000x4000 mm, dzięki czemu zminimalizowane zostałyby straty ciepła na mostkach termicznych, a także styropian, który posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą przy wysokich parametrach technicznych cenę. Zainteresowałem się produktami Arbetu i z waszym kierownikiem w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim, wypracowaliśmy to rozwiązanie. Użyłem waszych płyt Hydropiam, a w następnych budowach Parking Expert.

Dlaczego zdecydował się Pan na właśnie takie rozwiązanie?

Budowa domu na takiej płycie jest prosta, tania, bezpieczna i skutecznie umożliwia pozyskiwanie darmowej energii z gruntu  oraz skutecznie eliminuje straty ciepła w budynku. Odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa daje osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych. Takie rozwiązanie  podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Stała temperatura gruntu potrafi przy dobrze zrealizowanym gruntowym wymienniku ciepła zmieniać temperaturę powietrza wchodzącego do budynku zimą z np. -15°C do +8°C, a latem  z +40°C do +18°C. Tak przygotowana płyta fundamentowa jak na zdjęciach to gotowa powierzchnia do układania np. glazury, parkietu, klepki – zatem i tu mamy kolejne oszczędności przy budowie. Bez płyty fundamentowej ze styropianu Arbet i współdziałającym z nią gruntowym wymiennikiem ciepła, efekty jakie osiągnąłem byłyby niemożliwe. Przedstawiony element stanowi wspaniałe źródło energii odnawialnej, daje wielki komfort użytkowania, obniża koszt nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Jakie są kolejne kroki przy budowie takiego domu? Potrzebna jest kotłownia, klimatyzacja, kominy? Gdzie w tej płycie miejsce na przyłącze gazu?

Gaz, węgiel, olej, drewno lub inne paliwa nie są wcale potrzebne – energię produkuje grunt we współpracy z ocieploną płytą fundamentową. Energię cieplną kumuluje płyta i ścian  – warto dodać, że zaizolowane Fasadą Grafit.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!