REKLAMA
Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%. Fot. NIBE

Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%. Fot. NIBE

Pompy ciepła NIBE z dofinansowaniem

  • Autor: Wojciech Napora
  • 09 marz 2018 18:00
REKLAMA

Od kilku lat polityka proekologiczna wpływa na standardy budownictwa. Według wytycznych Unii Europejskiej do 2020 roku budynki w Polsce mają być przystosowane do niskiego zużycia energii. Budowa domów energooszczędnych jest droższa o około 20% niż tradycyjnych. Jednak koszt specjalnych materiałów i technologii OZE, zwraca się w postaci oszczędności na rachunkach. Przykładowo inwestycja w pompę ciepła pozwala na oszczędności rzędu 80%. Dlatego wiele firm i instytucji dotuje zakup i montaż rozwiązań OZE.

Szwedzka Dotacja do pomp ciepła

Podczas budowy domu bądź remontu, warto pochylić się nad ofertą pomp ciepła. Inwestycja w prośrodowiskowe systemy grzewcze umożliwi oszczędności w bieżących rachunkach oraz znacznie przyczyni się do redukcji SMOGU. W okresie do 1 marca 2018 do 31 maja 2018 odbywa się nabór do Szwedzkiej dotacji na pompy ciepła NIBE. Wsparcie wynosi 5 000 zł do pomp ciepła, 6 000 zł do pompy wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub ECO, 9 000 złotych do pompy ciepła z zestawem fotowoltaicznym NIBE PV, a 10 000 zł dla pompy ciepła z rekuperatorem i zestawem fotowoltaicznym NIBE PV.

Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. Konwencjonalne źródło zamienione jest na odnawialne źródło energii, czyli ciepło geotermalne lub aerotermalne. Jest to zakumulowana energia słoneczna w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych lub w powietrzu. Dobór odpowiedniego źródła ciepła jest uzależniony od zapotrzebowania na energię, powierzchni działki, obecnego systemu grzewczego.

Gruntowe czy powietrzne pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła zapewniają komfort grzewczy i ciepłą wodę użytkową, jak również mogą chłodzić w lecie. Wpływ warunków atmosferycznych na urządzenie jest niewielki. System może służyć w domu jednorodzinnym, jak i obiekcie komercyjnym.

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia pobierające energię z powietrza zewnętrznego. System również może ogrzewać, jak i chłodzić domy jednorodzinne, większe budynki mieszkalne i komercyjne. Przy tym typie pompy nie wykonuje się kolektora gruntowego, co daje dodatkowe oszczędności przy instalacji.

Niemal darmowe ogrzewanie? To możliwe

Rekuperator NIBE ERS lub ECO z pompą ciepła to połączenie dające kompletny system zapewniający ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, chłodzenie i wentylację z odzyskiem ciepła. System z pompą ciepła i zestawem fotowoltaicznym NIBE PV to połączenie umożliwiające niemal zerowe rachunki za energię. Moduł komunikacyjny EME zawarty w zestawach fotowoltaicznych NIBE, umożliwia wzrost wydajności pracy pompy ciepła, podczas bieżącej produkcji energii elektrycznej ze słońca.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!