REKLAMA
Na styropianie nie wypada oszczędzać, ponieważ jeśli będzie marnej jakości, to ściany po izolacji będą zbyt podatne na uszkodzenia a przecież mają być trwałe na lata. Żeby wybrać dobry styropian, możemy spytać innych, jak się pracowało z płytami ich producenta na budowie.  Fot. Arsanit

Postaw na dobry styropian, czyli jaki?

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 25 maj 2017 08:47 (aktualizacja: 25 maj 2017 08:55)
REKLAMA

Na styropianie nie wypada oszczędzać, ponieważ jeśli będzie marnej jakości, to ściany po izolacji będą zbyt podatne na uszkodzenia a przecież mają być trwałe na lata. Żeby wybrać dobry styropian, możemy spytać innych, jak się sprawdziły płyty ich producenta na budowie domu. Produkt musi spełniać założone normy projektu budowlanego, oferując  niski współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do wymaganej grubości płyty. 

Najważniejsze parametry styropianu

W zależności od rodzaju izolowanej powierzchni, styropian musi spełniać określone funkcje, zgodnie z normami w zakresie energooszczędności budynków. Jednym z najważniejszych parametrów styropianów jest lambda (λ) (od 0,031 do 0,045W/(mK)), określająca współczynnik przewodzenia ciepła. Niska wartość lambda, oznacza że styropian korzystnie zatrzyma więcej ciepła wewnątrz.

Kolejną kwestią jest grubość styropianu, która również jest regulowana prawem. I tak chociażby systemy ocieplenia elewacyjnego ETICS muszą zawierać warstwę styropianu o grubości min. 16 cm. Najodpowiedniejszy z produktów zawsze zasugeruje nam architekt, który w swojej pracy patrzy na budynek całościowo, biorąc pod uwagę jego podłoże, przewodzenie ciepła wszystkich materiałów konstrukcyjnych jak i warunki środowiskowe.

Rodzaje styropianów na rynku

Standardowo styropian dostępny jest w płytach o długości 100 cm na 50 cm szerokości, którymi ociepla się fundamenty, ściany elewacyjne, podłogi i dachy (stropowe i płaskie). Najpopularniejszy jest styropian biały z polistyrenu – z racji swojej niskiej ceny w przeliczeniu na m2 ocieplanej powierzchni. Jego alternatywą jest styropian grafitowy, który oferuje ~25% lepsze parametry termoizolacyjności za sprawą dodatków uszlachetniaczy, przez co jest też produktem droższym w zakupie.

Biały styropian wybiera się dlatego, ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia ścian przy mniejszych wydatkach. Pasują do niego wszystkie produkty budowlane. Izolacja z tego materiału musi często osiągnąć odpowiednią grubość, co może zaważyć o estetyce budynku. Grafit oferuje lepsze parametry cieplne, przez co warstwa izolacyjna może być cieńsza. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, ponieważ instaluje się go inaczej niż styropian biały, wymaga specjalnego kleju i jest mniej odporny na zmienne temperatury – wyjaśnia Technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

W przypadku obydwu gatunków możemy wybrać standardowe płyty o krawędziach prostych i frezowanych. Różnica polega na oferowanym przez producenta zakresie ich grubości, przy czym wypustki w płytach frezowanych po montażu ograniczają mostki cieplne, czyli miejsca konstrukcyjne budynku narażone na utratę ciepła.

Wybieramy dobry styropian

Część firm na rynku posiada własne laboratoria badawcze, gdzie na bieżąco sprawdzana jest jakość produkowanych płyt. Ich materiały mogą zostać dodatkowo ocenione przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który pilnuje zgodności wyrobów z deklaracją producenta – karą za wydawanie niepełnowartościowych produktów budowlanych może być wycofanie danej serii z rynku oraz kary finansowe.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!