REKLAMA
Duże przeszklenia, które stają się coraz bardziej popularne mogą okazać się ryzykownym pomysłem jeśli nie przemyślimy kwestii jak najlepszej izolacji. Fot. GU Polska

Duże przeszklenia, które stają się coraz bardziej popularne mogą okazać się ryzykownym pomysłem jeśli nie przemyślimy kwestii jak najlepszej izolacji. Fot. GU Polska

Skuteczny montaż okien i drzwi

  • Autor: Wojciech Napora
  • 12 wrz 2018 08:56 (aktualizacja: 12 wrz 2018 09:04)
REKLAMA

Ciepło uciekające przez nieszczelne okna i drzwi może znacznie wpłynąć na wysokość rachunków za ogrzewanie, ale też na wilgoć w domu. Na etapie montażu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które pomogą zapobiec w przyszłości utratom ciepła.

Drzwi tarasowe – ciepły montaż

Duże przeszklenia, które stają się coraz bardziej popularne mogą okazać się ryzykownym pomysłem jeśli nie przemyślimy kwestii jak najlepszej izolacji.

Sprawdzonym i nowoczesnym rozwiązaniem dla drzwi podnoszono-przesuwnych jest systemowy, tzw. ciepły montaż, który skutecznie zabezpiecza mur przed wilgocią, przewiewami i szkodliwymi dla naszego zdrowia grzybami i pleśnią. Ważnymi elementami systemu są taśmy, pianki i narożniki uszczelniające. Szczególnie istotne są progi wraz z podporami wykonanymi z materiału, który gwarantuje doskonałą izolację termiczną– mówi Jarosław Wodzisławski z GU Polska.

Takie rozwiązanie gwarantuje świetną izolację cieplną – mimo dużych przeszkleń, nie trzeba obawiać się o komfort termiczny. Uszczelnienie pomiędzy oknem a murem ma ogromne znaczenie. Powinno być ono trójwarstwowe – wewnętrzne, zapobiegające kondensacji wody, środkowe zapewniające odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz zewnętrzne, który pełni funkcję „ochrony pogodowej”.

Drzwi i okna bez mostków termicznych

W przypadku stolarki otworowej najczęstszymi błędami są zły dobór materiałów i nieprawidłowo wykonany montaż, ale też pominięcie ważnych etapów.

Do montażu okien nie wystarczy jedynie pianka poliuretanowa. Bardzo istotne jest użycie taśm zewnętrznych (paroprzepuszczalnych) i wewnętrznych (paroszczelnych) – tłumaczy Jarosław Wodzisławski.

Podobnie jest w przypadku drzwi wejściowych - tutaj jednak kluczową rolę odgrywa próg.

W naszej koncepcji drzwi wejściowych stosujemy tzw. ciepły próg, który znacznie redukuje straty cieplne w dolnej części drzwi i spełnia wszystkie wymagania w aspekcie oszczędzania energii – mówi Jarosław Wodzisławski.

Nowością są progi zlicowane, czyli montowane na równi z podłogą.

Tego typu próg likwiduje bariery i jest estetyczny, a jednocześnie dzięki nowoczesnej technologii zapewnia doskonałą izolację i ochronę przed wilgocią – mówi Jarosław Wodzisławski.

Inteligentne rozwiązania

Prawidłowa izolacja drzwi i okien nie zapewni ochrony przed wilgocią jeśli nie będziemy dbać o odpowiednie wietrzenie domu. Jest ono konieczne- zapewnia świeże powietrze i zapobiega powstawaniu wilgoci. Zimą nie powinniśmy wietrzyć dłużej niż 10 minut. Ponieważ zimne powietrze ogrzewa się szybciej, temperatura w mieszkaniu szybko wróci do normy. Wpada ona do mieszkania i natychmiast opada w dół, a ciepło z włączonych po wietrzeniu kaloryferów unosi się w górę. Co ciekawe, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mieszkanie możemy wietrzyć również wtedy, gdy nie ma nas w domu.

Istnieje możliwość zdalnego sterowania oknami za pomocą telefonu komórkowego. Dzieje się tak dzięki specjalnym siłownikom zamontowanym na lub ukrytym w ramie okna. Możemy wtedy np. będąc w pracy wywietrzyć dom jeszcze przed naszym powrotem – mówi Szymon Krauze z GU Polska.

Czytaj także: Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne. 


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!