REKLAMA
Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi klimatyzacyjnemu jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć komfort osób mieszkających na poddaszu. Fot. Depositphotos

Zdrowy klimat na poddaszu

  • Autor: Wojciech Napora
  • 16 maj 2018 19:00
REKLAMA

Dach chroni dom przed opadami, wilgocią, ale też stratami ciepła. Jego szczelność może jednak zaburzać prawidłową wentylację. Zużyte powietrze nie ma którędy wydostać się na zewnątrz, a jego cyrkulacja jest zaburzona. Wówczas na poddaszu panuje zaduch. Warto już na etapie projektowania przewidzieć miejsca, które umożliwią swobodny przepływ powietrza.

W usprawnieniu wentylacji na poddaszu pomogą nam również odpowiednio dobrane okna. W ich obudowie powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub systemy mikrowentylacji. Latem ochroni to nasze wnętrza przed dostawaniem się fali gorącego powietrza, a zimą nie doprowadzi do nadmiernego wychładzania się pomieszczeń.

Jeżeli nie mamy możliwości zmiany okien, warto rozejrzeć się za wentylatorem stojącym, który pomoże w ochładzaniu pomieszczeń. Dzięki szerokiej gamie urządzeń mamy do wyboru wentylatory biurkowe lub stojące, o wyższej mocy i nowoczesnym designie. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które może być skutecznym działaniem doraźnym. Aby poprawić wydajność wentylacji, często montuje się też specjalne nasady u wylotu komina.

Co zrobić, kiedy zwykły wentylator sobie nie radzi?

By na poddaszu zapanowała przyjemna, chłodna temperatura nawet podczas dużych upałów, warto rozważyć montaż klimatyzatorów. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych, czyli monoblokowych. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Spotkamy je w wersji z kółkami, dzięki czemu ich mobilność jest większa, a my możemy w łatwy sposób z jednego pomieszczenia do drugiego przenieść klimatyzator. Tego typu urządzenia wymagają stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. do otwartego okna, przez które wystawia się rurę wyrzutową. To właśnie dzięki niej rozgrzane powietrze jest odprowadzane z budynku – okno musi być przez cały czas uchylone, a ciepłe powietrze z zewnątrz napływa do środka. Na dłuższą metę proces schładzania może być nieefektywny.

W stosunku do swojej mocy chłodniczej klimatyzatory przenośne zużywają więcej prądu, przez co kwoty na naszych rachunkach w sezonie letnim mogą się zwiększyć. Ważnym aspektem przy tym zagadnieniu jest również hałas tego typu urządzeń, co w dużej mierze może przeszkadzać przy użytkowanie takich klimatyzatorów np. w sypialni.

Splity i multisplity

Split to zdecydowanie najpopularniejszy typ klimatyzacji, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to droższe rozwiązanie niż monobloki, ale o wiele skuteczniejsze i bardziej komfortowe.

W przypadku instalacji klimatyzacji typu split ważne jest, aby obydwa urządzenia znajdowały się blisko siebie – w ten sposób unikniemy skomplikowanych prac montażowych. Rozwiązanie to może zostać wykorzystane nie tylko podczas planowania budowy domu, ale również w przypadku modernizacji budynków już istniejących.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!