REKLAMA
Myjki ciśnieniowe idealnie nadają się do czyszczenia tarasu. Fot. Greenwork

Myjki ciśnieniowe idealnie nadają się do czyszczenia tarasu. Fot. Greenwork

Pielęgnacja i czyszczenie tarasu

  • Autor: Wojciech Napora
  • 09 lip 2018 19:30
REKLAMA

3. Dokładne zebranie pyłu – to pozwoli skutecznie zabezpieczyć nawierzchnię preparatami do konserwacji drewna.

Trzeba też sprawdzić, czy poszczególne deski nie poluzowały się wskutek wielu miesięcy działania czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz) i biologicznych (glony, grzyby, owady, bakterie). Dobrze jest podokręcać wszystkie wkręty i na nowo zamocować wszystkie luźne elementy.

Zabezpieczenie na lata

Kiedy drewno wyschnie po tych wszystkich zabiegach, można nanieść odpowiedni impregnat i dodatkowo zabezpieczyć taras specjalistyczną substancją, która ograniczy przywieranie brudu. Dzięki temu po całym zabiegu powierzchnia będzie znacznie mniej podatna na szkodliwe czynniki. Sprawdzoną i zalecana przez specjalistów metodą jest olejowanie. Specjalny olej wnika głęboko w drewno, zabezpieczając je od środka. Nie tworzy na powierzchni nieprzepuszczalnej powłoki. Po takim zabiegu całość będzie wyglądała solidnie: widać rysunek słojów, wszystko ma przyjemny, naturalny kolor. Przy tej okazji można też pomyśleć o zmianie barwy desek tarasowych – oferowane preparaty zwykle mają różny stopień pigmentacji. Wszystko po to, by można było jak najbardziej precyzyjnie dobrać kolor.

Kupując środek do konserwacji tarasu, trzeba go też starannie dopasować do rodzaju surowca, z którego zostały wykonane deski. Specjaliści od obróbki drewna radzą używać środków, które zabezpieczą je nie tylko przed nasiąkaniem, ale i niszczącym działaniem czynników biologicznych, jak bakterie, grzyby i owady. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest podzielenie tej operacji na dwa etapy:

1. Pokrycie drewna impregnatami podkładowymi, które zawierają biocydy (czyli substancje zwalczające szkodliwe organizmy).

2. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy na nią olej do tarasów.

To rozwiązanie (zamiast jednorazowego malowania olejem z impregnatem) ma tę zaletę, że zabezpiecza dzieci i zwierzęta domowe (psy, koty) bawiące się na tarasie przed szkodliwym działaniem trujących substancji zawartych w środku impregnującym. W tym przypadku nie dość, że neutralny olej zabezpiecza deski przed wilgocią, to jeszcze stanowi barierę uniemożliwiającą szkodliwy wpływ biocydów na domowników.

Przemyślenie całej operacji i jej staranne zaplanowanie pozwoli zabezpieczyć taras na lata, a przy okazji oszczędzić sobie mnóstwo pracy.

Czytaj także: Drewno czy kompozyt? Co na taras?


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!