REKLAMA
Fot. Polbruk

Fot. Polbruk

Prawo budowlane a ogród

  • Autor: Wojciech Napora
  • 06 gru 2016 09:17 (aktualizacja: 06 gru 2016 14:54)

Samodzielne czy chwilowe rozwiązania w kwestii aranżacji ogrodu to działania krótkowzroczne i trudne do realizacji – uświadamia sobie to coraz więcej osób, które same podjęły się planowania posesji. A odwrócenie zmian w postaci dużych, przypadkowo nasadzonych roślin czy rozległych, wybrukowanych nawierzchni nie jest łatwe. Jedynie zlecenie przygotowania projektu specjaliście sprawi, że osiągniemy zamierzony efekt, który będzie zgodny z prawem i ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Dlatego projekt ogrodu najlepiej zlecić już na etapie budowy domu. Pozwoli to nie tylko uwzględnić jego aranżację w budżecie całej inwestycji, ale i wykonać roboty ziemne w trakcie wznoszenia obiektu. Dzięki temu architekci domu i ogrodu będą mogli współpracować ze sobą osiągając najlepszy z możliwych rezultatów. Rozwiązanie, w którym właściciel zleca przygotowanie projektu ogrodu po urządzeniu domu również jest często praktykowane i także pozwala osiągnąć sukces w postaci wymarzonej działki.

To wymaga pozwolenia na budowę

Prawo budowlane mówi, że pozwolenia na budowę wymagają altany ogrodowe o powierzchni zabudowy powyżej 35 m kw. Jeżeli chodzi natomiast o basen lub staw, to granicę stanowi 50 m kw. i wypiętrzenie nie większe niż 1 metr. W przypadku zbiornika wodnego właściciel musi postarać się również o wydanie pozwolenia wodno-prawnego. Co w sytuacji, gdy planuje on budowę mniejszych obiektów bądź wybrukowanie nawierzchni kostką?

To wymaga zgłoszenia do urzędu miasta, starostwa powiatowego

Gdy planowana altana, wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiata czy przydomowy ogród zimowy mają 35 m kw. lub mniej, a lustro wody stawu ma do 50 m kw., właściciel musi przed podjęciem prac zgłosić chęć ich realizacji do urzędu.

Prace mające na celu utwardzenie gruntu bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia do odpowiedniego organu – powiatu czy urzędu miasta – można wykonać jedynie na działce budowlanej. Zwolnienie z tego obowiązku zniosła nowelizacja prawa budowlanego 28 czerwca 2015 roku. Podjazdu czy parkingu nie można jednak wykonać w zupełnie dowolny sposób. Najistotniejsze jest to, aby inwestycje były zrealizowane zgodnie z wymogami dotyczącymi minimalnej, koniecznej do zachowania na działce, powierzchni biologicznie czynnej. Powierzchnia ta to wszelkie tereny zielone na działce. Stosunek zieleni do terenu zabudowanego określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT). Wykonanie nawierzchni z kostki wokół domu w innych przypadkach (np. na utwardzenie na działce rolnej lub leśnej, budowa obiektu niewymienionego w zamkniętym katalogu obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę - art.29 ust. 1 Prawa budowlanego) i bez wymaganego zgłoszenia, może być uznane za samowolę budowlaną, a to pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje – dodaje Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.


SŁOWA KLUCZOWE


Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!